İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeterli ve dengeli beslenme

Hayatımızı daha kolay bir hale getiren beslenme ve spor alışkanlıkları, maalesef bizlerden biraz uzak gibi. Her ne kadar eski yıllarda beslenme alışkanlıkları daha sağlıklı olsa da, maalesef günümüz şartlarında bu pekte mümkün görünmüyor. İş ve okul hayatı düzensiz olan kişilerin, yemek saatleri de düzensiz olurken, yeterli ve dengeli beslenme durumları biraz daha zora düşüyor. Yine de kendinize bir düzen oluşturarak, daha iyi bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Kahvaltı yapıyor musunuz?

Biliyoruz ki çoğunuz okul ya da işe çok erken saatlerde gittiğinizden dolayı kahvaltı yapmıyordur. Fakat bu gerçekten ciddi bir durum. Kahvaltı günün alınması gereken vitamin ve proteinlerinden sizleri bir düzene ulaştıracaktır. Hiçbir şey yapamıyorsanız güne bir bardak süt ve gevrek ile başlayabilirsiniz. Tabi ki bu ara öğünlerde biraz besin tüketmenize davetiye çıkaracak.

Kahvaltınızı tam olarak düzenli yapamadığınız için, yeterli ve dengeli beslenmek adına, öğle saatlerinizde sizlerin vücut değerlerine uygun olan besin değerlerine sahip ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Karbonhidrat, yağ, protein ve vitamin özellikleri dikkat önünde bulundurulurken, kilo vermek isteyenlerin karbonhidrat ve yağ oranı düşük tercihler yapması gerekiyor.

Akşam yemeğinde püf nokta

Elbette ki gün içerisinde yetersiz beslenmeniz akşam saatinde sizlere sorunlar yaşatacak. Sakın ola ki gün içerisinde yemediklerinizi bu akşam öğününde tüketmeye kalkmayın. Yeterli beslenmek kadar dengeli beslenmek önemlidir. Bu yüzden akşam saatlerine daha hafif yemekler bırakarak, gerekli besinler, sabah ve öğle ile birlikte, ara öğünlerde tüketmeniz gerekiyor.

Yeterli ve dengeli beslenme

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir