İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İç Çamaşırının Yıllar İçindeki Değişimi

Kadın iç çamaşırının yıllar süren değişimi 1700’lerde vücudu sıkıca saran korselerle birlikte başlıyor. Zamanla birçok farklı şekle giren seksi kadın iç çamaşırları 2000’li yıllar geldiğinde dantelli ve transparan iki parça takımlar haline gelerek kadınların gardırobunu renklendiriyor.

ic-camasirinin-yillar-icindeki-degisimi (1)

Tüm vücudu sıkıca saran korseler, 1700’lü yıllarda kadınların vazgeçilmez iç çamaşdırlarındandı. Herhangi bir büstiyer korseden farklı görünen bu korseler, o yıllarda ince bel ve yukarı kalkmış göğüslerin popüler olması nedeniyle, vücudu bu şekle sokmak için kullanılırdı.

ic-camasirinin-yillar-icindeki-degisimi (2) resimleri
Korselerle seksi olan kadınlar

1800’li yılların sonunda “S” şeklindeki korseler kadınlar arasında çok tercih edilir hale geldi. Victoria dönemine ait bu korse tipi, kadınların vücudunu kalçadan sıkıca sarmakta, göğüslerini toparlayarak havaya kaldırmaktaydı.

Modern iç çamaşırlarına ulaşmak kolay olmadı!

ic-camasirinin-yillar-icindeki-degisimi resimleri
Transparan iç çamaşırları ile kadınlar daha seksi

1900’lü yıllarda sırt dekolteli ve vücudu ortaya çıkaran transparan tül gecelikler kendini göstermeye başladı. Gelin çeyizlerine her zaman konulan bu gecelikler ileriki yıllardaki iç çamaşırı modelleri için aslında bir temel oluşturacaktı. Hatta 1920 yılında kadınların kum saati vücut şekillerini daha düz ve erkeksi hale getiren iç çamaşırları bu serinin devamı sayılabilir. 1950’lerde korse ve sutyen karışımlı iç çamaşırları, serinin devamı olarak üretilerek, tuvaletler ve straplez elbiselerin altına göğüslerin daha iyi görünmesi için kullanılmaya başladı.

Tek parça iç çamaşırlar geçmişten günümüze vazgeçilmez

ic-camasirinin-yillar-icindeki-degisimi-resimleri
Tek parça iç çamaşırları korselerin daha modern halidir denebilir.

1965 yılında moda tasarımcıları, transparan çamaşırlar üretti. Transparan çamaşırlar aynı zamanda sutyensiz seksi görünümün de başlangıcı oldu. Takip eden seneler içinde tek parça iç çamaşırları popüler hale geldi. 1980’lerde gecelik olarak satışa sunulan bu modeller, ilerleyen yıllarda şekil değiştirerek iç çamaşırı olarak sunulmaya başlandı. Böylece günümüze kadar ilerleyen yıllarda dantel, tül ve iç gıdıklayıcı ipeksi dokunuşa sahip kumaşların birlikte kullanılmasıyla birbirinden farklı şekil ve modellerde birçok iç çamaşırı modeli üretilmiş oldu.

ic-camasirinin-yillar-icindeki-degisimi (5) resimleri
Siyah dantelli iç çamaşırı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir