İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erken Menopoz Belirtileri

Erken Menopoz Nedir?

normal menopoz sürecinin 40 yaşının altında başlamasına denir. Türkiye’de kadınlarımızın %1 inde erken menopoz görülmektedir. Bu durumu yaşayan bayanlar için yaşam sürelerinde azalma olmaması için normal menopoz yaşına kadar yani yaklaşık 40 yaşına kadar hormon destek tedavisi görmeleri gerekmektedir. Erken menopoz belirtileri ise aşağıda sizler için toparladık.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz belirtileri nin en yaygını 6 ay gibi bir süreçte hiç adet görmemektir. Fakat bazı hastalarda da 3 aylık bir dönemde hiç adet görmeyip bunun yanında belirti olarak aşırı sıcaklama, sinirlilik ve sıkıntı basması gibi durumlarda doktorunuza başvurup tetkikler sonucunda yumurtalık fonksiyonlarında yavaşlama görünüyorsa erken menopoz teşhisi konulur. Tedavi olarak doktorunuzun belirleyeceği hormon takviyeleri ile en azından düzenlemeye çalışılabilir.

Bunların yanında erken menopoz belirtileri cinsel ilişki sırasında ağrı, ilişkiye karşıma soğuma, cildin gerginleşmesi, göğüslerde oluşan aşırı hassasiyet, bel, bacak ve sırt bölgesinde ağrılarda erken menopoz belirtilerinden ve habercisidir. Böyle sıkıntıları yaşayan bayanlar için hemen doktora başvurması en azından bu durum görülüyorsa hormon destek tedavisinin başlaması için önem taşır…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir