İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cinsel İsteğiniz Azalmasın!

İnsanın her günü farklı geçer; stres altında geçirilen günler, sağlık sorunları, sürekli yetişme telaşı gibi etkenler artık partnerinizi eskisi kadar arzulamadığınızı hissettirebilir. Cinsel arzunun azalmasından asıl olarak kişinin kendisi sorumlu değildir. Sanıldığı gibi libido azalması erkeklere özgü bir sağlık sorunu da değildir. Erkeklerin kadınlara oranla daha sık libido problemi yaşadıkları doğrudur ancak libido azalması kadınlar arasında da günü gelişen koşulları nedeniyle hızla yaygınlaşmaktadır. Kadınların ortalama üçte biri hayatının bir döneminde, cinsel ilgi ya da istek azalmasıyla karşı karşıya geliyor. Oranlar yaşa bağlı olarak artarak devam ederken; 18-24 yaşları arasındaki kadınların %32’si, 30-34 yaş gurubunda %29.5 ve 35-39 yaş grubunda %37.6 şeklinde libido azalması tespitleri yapılmıştır. Peki libidomuzun azalmasının nedenleri nelerdir?

Libido neden azalır?

Cinsel arzu ve isteğin azalmasındaki en önemli unsur depresyondur. Bu aralar eşinizle sevişme isteğiniz pek yoksa aslında seksten değil hiçbir şeyden zevk alamıyor olabilirsiniz. Bu duygular günlük hayatınızdaki birçok şeyi kaplamış ve sizi bırakmıyorsa durum ciddi olabilir. Hemen bir uzmana danışmanız gerekebilir. Ancak ilaçlı tedavi önerilirse ilaçların da libido azalmasına neden olan etkenler arasında yer aldığı gerçeğini unutmamak gerekir.

Hayatın akışını olumsuz etkileyen üzücü nedenler;

Çok sevdiğiniz birinin ölümü, üzücü bir ayrılık, maddi sorunlar gibi büyük üzüntülere yol açan yas ve şok dönemleri cinsel isteğin azalmasına ya da böyle bir isteğin geçici bir süre ortadan kalkmasına neden olabilir. Bu dönem atlatılınca libido normal seyrine dönecektir. Ancak bu durum üzerinizde bir baskı oluşturmamalı ve tercih haline gelmemelidir.

İlaç kullanımında dikkatli olmak gerekir;

Özellikle doğum kontrol hapları gibi ilaçlar hormon dengelerini değiştirir. Bu tarz düzenli ilaç kullanımı, ilaçları fazla veya yanlış dozlarda almanın libido üzerinde yıkıcı etkisi olabilir.

Stresli bir hayat yorgunluğa ve libido kaybına neden olur!

Hayatınız sürekli bir koşuşturma halinde geçiyorsa libido kaybı olması muhtemeldir. Biraz daha sakin bir hayatı tercih etmek libido eksikliğini biraz olsun düzeltecektir. Dinlenmek için kendinize mutlaka zaman ayırın ve eğer stres ile mücadelede tek başınıza zorlanıyorsanız mutlaka psikologdan destek almalısınız.

Eşlerin uyuşmazlığı ve tekrar eden sonuçsuz tartışmalar;

İletişim eksiği ve artık sıradanlaşan yaşam tarzı nedeniyle bazı çiftlerin birbirine karşı isteği azalabilir. Sürekli kavga etmek, sebebi çok da belli olamayan ve sonucu alınamayan tartışmalar da üzerine eklenirse eşler birbirini görmenin ve birbirine dokunmanın tadını unutabilir. Eğer probleminiz seks üzerine ise ya da farklı konular varsa halledilemeyen bu konuda konuşmak ve problemin kaynağına inerek asıl çözümü bulmak en doğrusu olacaktır. Problemleri görmezden gelmek ve yokmuş gibi davranmak ilerde daha farklı sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Aslında yapılan şey kişinin kendi hayatını mahvetmesidir. Bu nedenle tüm olaylara biraz sakin bakılmalı, kimi zaman taviz verilmeli ve karşı tarafa kişinin kendini en doğru şekilde anlatması sağlanmalıdır. Özellikle kadınların işve ve cilvesi, çiftlerin yakınlaşması için önemli bir etkendir. Ancak bu durumu kadın kendi çıkarı için kullanmamalıdır. Yoksa erkek böyle bir şeyin varlığını hissettiğinde kadının işve ve cilvesi de işe yaramayabilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir